top of page

Dieta ketogeniczna - wady i zalety

Każda zmiana żywienia czy sposobu życia wpływa na nasz organizm, który może reagować na to pozytywnie, ale także i negatywnie. Należy o tym pamiętać również w momencie, kiedy podejmiemy decyzję o wdrożeniu diety ketogenicznej. To ogromna zmiana dla każdej komórki naszego ciała, dlatego przed jej wprowadzeniem, warto wykonać serię badań i konsultacji lekarskich, aby upewnić się, że nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.


Dieta ketogeniczna – zalety


Z pewnością jedną z głównych zalet jest redukcja tkanki tłuszczowej. To za sprawą tego, że w diecie ketogenicznej to właśnie z tłuszczów pobierana jest energia. Dlatego w restrykcyjnym jadłospisie powinny znaleźć się produkty z kwasami omega 3 i 6, ryby oraz dobrej jakości oleje. Oprócz tego ten sposób odżywiania się może zredukować napady głodu, ponieważ stabilizuje poziom insuliny. Przez to ogranicza chęć na słodkie przekąski. Jedzenie wysokotłuszczowe zapewnia uczucie sytości na długo. Warto także wiedzieć, że wykluczenie węglowodanów z posiłków może wspomóc walkę z insulinoopornością oraz trądzikiem.


Dieta ketogeniczna – wady


To, co niektórym może mocno przeszkadzać, to fakt, że przy tym sposobie odżywiania się należy restrykcyjnie przestrzegać wszystkich zasad, aby osiągnąć stan ketozy. Nie powinno się jeść owoców, co może szczególnie doskwierać latem. Z racji tego, że należy kupować jedzenie wysokiej jakości, ten sposób żywienia jest kosztowny. Warto także pamiętać, że przejście z wcześniejszej diety na nową może wiązać się z osłabieniem, zmęczeniem, brakiem koncentracji czy też nieprzyjemnym zapachem ciała i z ust. Dodatkowo pojawić mogą się w początkowej fazie bóle brzucha związane z pracą jelit. Normalną reakcją organizmu będzie również częstomocz, dlatego przed przejściem na nowy sposób odżywiania, w którym praktycznie całkowicie odrzucamy węglowodany, należy wykonać dokładne badania.


Konsultacja z lekarzem jest niezmiernie ważna i to właśnie on każdorazowo powinien zadecydować o możliwości wdrożenia takiej kuracji. Warto pamiętać o regularnych kontrolach i badaniach, aby sprawdzać, jaki wpływ na nasz organizm ma dieta ketogeniczna.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Zupełnie inne proporcje dostarczanych składników odżywczych do organizmu są pewnym wyzwaniem, które osoby chcące się odchudzić, muszą podjąć. Tak właśnie jest w przypadku diety ketogenicznej, gdzie

Utrata zbędnych kilogramów dla wielu osób jest nieustającą walką o piękne ciało. Oprócz treningów niezwykle ważne jest, aby to, co jesz było zdrowe. Dlatego też coraz więcej zainteresowanych decyduj

bottom of page