top of page

Dieta ketogeniczna - co jeść?

Zupełnie inne proporcje dostarczanych składników odżywczych do organizmu są pewnym wyzwaniem, które osoby chcące się odchudzić, muszą podjąć. Tak właśnie jest w przypadku diety ketogenicznej, gdzie ponad 60% energii człowieka pochodzi z tłuszczów, a nie, jak do tej pory z węglowodanów, których praktycznie się nie spożywa. Niezwykle ważne w tym sposobie odżywiania się są także białka. Można zadać sobie pytanie - co więc można zjeść, stosując się do zaleceń związanych z tą formą odchudzania?


Co można jeść na diecie ketogenicznej?


Z racji braku węglowodanów w diecie ketogenicznej nie przewidziano makaronów, ryżu czy też ziemniaków - także batatów. W związku z tym osoby zmieniające swoje nawyki żywieniowe muszą się przyzwyczaić zarówno do jedzenia owoców morza, tłustych ryb w postaci łososia, sardynek, makreli czy śledzi, jak i mięs takich, jak wołowina, wieprzowina, wysokiej jakości parówek, kiełbas czy bekonu.


Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w składzie należy włączyć również różnego rodzaju sery, orzechy, a także oleje i awokado. Dobrze będzie także, aby na śniadanie, obiad czy kolację przygotować jajka.


Pozostaje pytanie – co w takim razie z owocami i warzywami? W przypadku pierwszej opcji można spożywać w niewielkich ilościach jagodowe odmiany takie, jak truskawki, jagody, porzeczki czy maliny. Jeśli chodzi o warzywa, dopuszczone jest jedzenie zielonych i liściastych gatunków m.in. szpinaku, sałaty oraz pomidorów, papryk, ogórków, brokułów, kalafiorów, oliwek, cukinii czy też bakłażanów.


Jedzenie zakazane na diecie ketogenicznej


Istnieje także lista produktów zakazanych, których w trakcie diety ketogenicznej nie można spożywać. To wszelkiego rodzaju produkty zbożowe i mąki, czyli pieczywo, kasze, płatki zbożowe, naleśniki, a także kukurydza. Nie można pozwolić sobie również na warzywa, posiadające wysoką zawartość węglowodanów, czyli m.in. karczoch, zielony groszek. Oprócz tego nasion roślin strączkowych w postaci fasoli, soczewicy oraz ciecierzycy i grochu. To samo dotyczy gotowych sosów i ketchupów.


W przypadku owoców nie należy jeść takich, które mają w sobie dużo cukru. To cytrusy (pomarańcze, mandarynki), popularne banany, jabłka, gruszki czy też mango, nektarynki i brzoskwinie.


Należy całkowicie zrezygnować ze słodzonych napojów zarówno gazowanych, jak i niegazowanych, soków owocowych, koktajli, herbat, kaw oraz alkoholi.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Każda zmiana żywienia czy sposobu życia wpływa na nasz organizm, który może reagować na to pozytywnie, ale także i negatywnie. Należy o tym pamiętać również w momencie, kiedy podejmiemy decyzję o wd

Utrata zbędnych kilogramów dla wielu osób jest nieustającą walką o piękne ciało. Oprócz treningów niezwykle ważne jest, aby to, co jesz było zdrowe. Dlatego też coraz więcej zainteresowanych decyduj

bottom of page