top of page

Dieta ketogeniczna - źródło energii

Utrata zbędnych kilogramów dla wielu osób jest nieustającą walką o piękne ciało. Oprócz treningów niezwykle ważne jest, aby to, co jesz było zdrowe. Dlatego też coraz więcej zainteresowanych decyduje się na przejście na specjalne odżywianie, gdzie liczy się każdą kalorię. Popularna w ostatnim czasie stała się dieta ketogeniczna. Jest to zdecydowanie inne podejście niż te wcześniej znane, ponieważ wykorzystuje inne proporcje wartości odżywczych.


Zamień węglowodany na tłuszcze


Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, wybierając dietę ketogeniczną to fakt, że jest ona niskowęglowodanowa, a wysokotłuszczowa. To podstawowa różnica, ponieważ w innych sposobach żywienia proporcje te są odwrotne. Na tym polega cały fenomen twórców tego podejścia. Głównym źródłem energii w każdym organizmie człowieka jest glukoza. Jednak nie należy zapominać, że nasze narządy są w stanie korzystać również i z białek tłuszczów. One również mogą być dla człowieka substancją, z której będzie czerpał moc.


Jakie jest główne źródło energii dla organizmu?


Przechodząc na dietę ketogeniczną, nasz organizm przestaje wykorzystywać glukozę jako główne źródło energii. Zamiast tego wykorzystywane są tzw. ciała ketonowe, a więc cząsteczki powstałe w procesie rozkładu tłuszczu. Oczywiście działanie niektórych narządów czy komórek wciąż uzależnione jest od glukozy i jest ona wykorzystywana. Jednak dla pozostałych układów źródłem energii są ketony. Kiedy organizm wejdzie w odpowiedni stan, komórki produkują tyle mocy, ile jest potrzebne ze spożywanych białek i tłuszczów, stanowiących około 80-90% całej diety.


Równowaga energetyczna


To, o czym należy pamiętać to fakt, że w tej metodzie żywienia nie chodzi o to, aby całkowicie przestawić się na korzystanie tylko i wyłącznie z ciał ketonowych. Ta dieta ma pokazać możliwość czerpania energii zarówno z rozpadu cząsteczek w procesie rozkładu tłuszczu, jak i z glukozy. Kiedy stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, możliwe jest sprawne korzystanie z obu źródeł. Warto używać wszystkich możliwości, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Każda zmiana żywienia czy sposobu życia wpływa na nasz organizm, który może reagować na to pozytywnie, ale także i negatywnie. Należy o tym pamiętać również w momencie, kiedy podejmiemy decyzję o wd

Zupełnie inne proporcje dostarczanych składników odżywczych do organizmu są pewnym wyzwaniem, które osoby chcące się odchudzić, muszą podjąć. Tak właśnie jest w przypadku diety ketogenicznej, gdzie

bottom of page