Co to jest dieta ketogeniczna?

Odpowiednie odżywianie się stanowi sposób nie tylko na zrzucenie kilku nadmiernych kilogramów czy utrzymanie zdrowej sylwetki. Bardzo często sporządzone przez specjalistów jadłospisy stanowią narzędzie niezbędne do walki z chorobami o podłożu metabolicznym, zwłaszcza otyłością. Jednym z proponowanych rodzajów jest dieta ketogeniczna, która zmienia proporcje pod względem codziennego spożycia węglowodanów (niskie), tłuszczy (wysokie) oraz białek (w normie). Taki sposób układania posiłków ułatwia spalanie tkanki w organizmie, przynosząc oczekiwane przez daną osobę efekty.


Keto dieta – cechy charakterystyczne


Dieta keto nazywana jest często białkowo-tłuszczową z uwagi na fakt, że stworzone w ramach niej jadłospisy charakteryzują się obniżoną zawartością węglowodanów, a zwiększoną tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Głównym celem osób żywiących się w taki sposób jest osiągnięcie stanu ketozy – momentu, kiedy organizm zaczyna spalać kwasy tłuszczowe znajdujące się w organizmie w efektywny sposób (zamiast cukru znanego jako glukoza). Posiłki białkowo-tłuszczowe pomagają osiągnąć właśnie taki rezultat.


Dieta niskowęglowodanowa – spożywane posiłki


Posiłki spożywane w celu osiągnięcia ketozy wymagają wyeliminowania produktów zbożowych (pieczywo, makarony, ryby, kasze), a także częściowej rezygnacji z owoców i warzyw jako produktów zawierających węglowodany. Tłuste mięsa, ryby, nasiona, orzechy, pestki czy oliwa z oliwek z kolei stanowią obowiązkowe elementy, które powinny znaleźć się w jadłospisie. Niezbędne jest również utrzymywanie spożycia białka na unormowanym poziomie.


Zapoznanie się z tym, co można jeść, a co powinno się ograniczyć w trakcie posiłków, jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na osiąganie oczekiwanych rezultatów oraz chroni przed negatywnych konsekwencjami dla zdrowia związanymi ze zmianami w sposobie odżywiania.


Zainteresowała cię dieta białkowo-tłuszczowa o niskiej zawartości węglowodanów? Umów się do mnie na wizytę, a wspólnie stworzymy plan żywieniowy w pełni dopasowany do składu twojego organizmu, zapotrzebowania na energię, preferencji smakowych oraz stylu życia.