top of page

Co to jest dieta ketogeniczna?

Odpowiednie odżywianie się stanowi sposób nie tylko na zrzucenie kilku nadmiernych kilogramów czy utrzymanie zdrowej sylwetki. Bardzo często sporządzone przez specjalistów jadłospisy stanowią narzędzie niezbędne do walki z chorobami o podłożu metabolicznym, zwłaszcza otyłością. Jednym z proponowanych rodzajów jest dieta ketogeniczna, która zmienia proporcje pod względem codziennego spożycia węglowodanów (niskie), tłuszczy (wysokie) oraz białek (w normie). Taki sposób układania posiłków ułatwia spalanie tkanki w organizmie, przynosząc oczekiwane przez daną osobę efekty.


Keto dieta – cechy charakterystyczne


Dieta keto nazywana jest często białkowo-tłuszczową z uwagi na fakt, że stworzone w ramach niej jadłospisy charakteryzują się obniżoną zawartością węglowodanów, a zwiększoną tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Głównym celem osób żywiących się w taki sposób jest osiągnięcie stanu ketozy – momentu, kiedy organizm zaczyna spalać kwasy tłuszczowe znajdujące się w organizmie w efektywny sposób (zamiast cukru znanego jako glukoza). Posiłki białkowo-tłuszczowe pomagają osiągnąć właśnie taki rezultat.


Dieta niskowęglowodanowa – spożywane posiłki


Posiłki spożywane w celu osiągnięcia ketozy wymagają wyeliminowania produktów zbożowych (pieczywo, makarony, ryby, kasze), a także częściowej rezygnacji z owoców i warzyw jako produktów zawierających węglowodany. Tłuste mięsa, ryby, nasiona, orzechy, pestki czy oliwa z oliwek z kolei stanowią obowiązkowe elementy, które powinny znaleźć się w jadłospisie. Niezbędne jest również utrzymywanie spożycia białka na unormowanym poziomie.


Zapoznanie się z tym, co można jeść, a co powinno się ograniczyć w trakcie posiłków, jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na osiąganie oczekiwanych rezultatów oraz chroni przed negatywnych konsekwencjami dla zdrowia związanymi ze zmianami w sposobie odżywiania.


Zainteresowała cię dieta białkowo-tłuszczowa o niskiej zawartości węglowodanów? Umów się do mnie na wizytę, a wspólnie stworzymy plan żywieniowy w pełni dopasowany do składu twojego organizmu, zapotrzebowania na energię, preferencji smakowych oraz stylu życia.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Każda zmiana żywienia czy sposobu życia wpływa na nasz organizm, który może reagować na to pozytywnie, ale także i negatywnie. Należy o tym pamiętać również w momencie, kiedy podejmiemy decyzję o wd

Zupełnie inne proporcje dostarczanych składników odżywczych do organizmu są pewnym wyzwaniem, które osoby chcące się odchudzić, muszą podjąć. Tak właśnie jest w przypadku diety ketogenicznej, gdzie

Utrata zbędnych kilogramów dla wielu osób jest nieustającą walką o piękne ciało. Oprócz treningów niezwykle ważne jest, aby to, co jesz było zdrowe. Dlatego też coraz więcej zainteresowanych decyduj

bottom of page